Rozmiar czcionki: A A A
Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach
• Dziś jest: poniedziałek, 26 lutego 2024r. Imieniny obchodzą: Mirosław, Aleksandra
Dziś obchodzimy

Imieniny

Aleksandra, Mirosława

Myśl dnia
Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych, ale od warunków wewnętrznych.
Dale Carnegie
Czytania

Dn 9, 4b-10 ; Ps 79 ; Łk 6, 36-38czytaj więcej»»


Arcybractwo Straży Honorowej

Spośród wspólnot istniejących w naszej parafii jest Wspólnota Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zrzesza ona członków z naszej parafii i całej diecezji Gliwickiej od momentu swego powstania, tj. od 1950 roku. Jest jedną z większych wspólnot parafialnych. Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa posiada własny sztandar.
Serce JezusaHistoria Straży Honorowej sięga XIX wieku. Założycielką bractwa była siostra Maria od Najświętszego Serca. Podczas chrztu otrzymała imiona: Anna Maria Konstancja. Od wczesnych lat dzieciństwa odczuwała obecność Bożej łaski w swoim życiu. Nauka nigdy nie sprawiała jej trudności. Zawsze, każdego dnia, znajdowała czas na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. W dniu, w którym przyjęła I Komunię Świętą powiedziała: „Padnijmy na kolana i prośmy o łaskę, abyśmy nigdy nie przyjęli niegodnie Pana Jezusa do naszych serc.”
Gdy zakończyła naukę wyszła na mąż, lecz jej małżeństwo nie trwała długo, ponieważ po 5 latach mąż zmarł. Po jego śmierci wstąpiła do zakonu Sióstr Wizytek w Bourg-en-Bresse, a kilka miesięcy później, dokładnie w pierwszy piątek kwietnia 1851 roku, złożyła śluby wieczyste. W 1863 roku siostra Maria otrzymała wizję zegara Straży Honorowej. Kiedy go odtworzyła, postanowiła napisać pod zegarem „Straż Honorowa Najświętszego Serca”, a w środku tarczy „Serce Pana Jezusa”. Siostra postanowiła założyć ową straż. Uczyniła to dnia 13 marca 1863 roku. Stowarzyszenie 9 marca 1863 stało się bractwem, a 26 listopada 1878 arcybractwem. Wspólnota Straży Honorowej jest dziś znana na całym świecie.
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby stać się członkiem arcybractwa? Przede wszystkim, aby stać się członkiem wspólnoty trzeba wybrać sobie tzw. „godzinę obecności” przy Sercu Pana Jezusa. Godzinę tę wpisuje się do zegara znajdującego się u Sióstr Wizytek w Krakowie. Podczas tych sześćdziesięciu minut należy modlić się do Serca Pana Jezusa, jeśli czas nie pozwala w przyjętej godzinie, można modlić się w myślach śpiewając akty strzeliste. Kolejną ważną modlitwą jest Nowenna do NSPJ, odprawiana przez 9 dni przed pierwszym piątkiem miesiąca.
Tak o Arcybractwie pisał w encyklice „Haurietis aquas” papież Pius XII: „Nie należy mówić, że nabożeństwo do Najświętszego Serca wzięło swój początek z prywatnego objawienia, że nagle pojawiło się e Kościele. Ono wytrysnęło z żywej wiary i gorącej pobożności serc napełnionych niebieskimi darami, ożywionych uczuciem miłości ku Najświętszemu Odkupicielowi i ku Jego chwalebnym ranom, które były dla nich najbardziej wzruszającym świadectwem Jego miłości”.

Opracował Łukasz Robak

Wersja do druku