Rozmiar czcionki: A A A
Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach
• Dziś jest: poniedziałek, 26 lutego 2024r. Imieniny obchodzą: Mirosław, Aleksandra
Dziś obchodzimy

Imieniny

Aleksandra, Mirosława

Myśl dnia
Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych, ale od warunków wewnętrznych.
Dale Carnegie
Czytania

Dn 9, 4b-10 ; Ps 79 ; Łk 6, 36-38czytaj więcej»»


Ministranci - Liturgiczna Służba Ołtarza


Ministrant

„Ministrare” z języka łacińskiego znaczy: „służyć”. Ministrant jest więc osobą, która ma służyć kapłanowi podczas Eucharystii czy też nabożeństw. Przez posługę tak blisko ołtarza służy nie tylko kapłanowi, ale samemu Panu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Najświętszej Ofiary, którą jest Msza święta.
Ministranci przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczony jest na modlitwę, duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na założenie stroju liturgicznego i przygotowanie potrzebnych rzeczy. Swoją postawą i zachowaniem dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.
Pełną ministranturę poprzedza czas kandydatury na ministranta. Kandydat wyróżnia się tym, iż jeszcze nie nosi kołnierzyka. Kandydat jest pasowany na ministranta. Składa odpowiednią przysięgę w czasie Mszy świętej. Uczniowie gimnazjum po przejściu testu lektorskiego otrzymują strój zwany albą i mogą czytać lekcję w czasie Najświętszej Ofiary.
W naszej parafii jest 23 ministrantów. Są także kandydaci i 5 lektorów. Zbiórki ministranci i lektprzy mają w soboty o godzinie 10.00 a kandydaci o godzinie 10.45. Serdecznie zapraszamy.

Jakub Machnik, ministrant

Modlitwy Ministrantów:

przed Mszą Świętą:

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby - chcę ją dobrze pełnić.
Proszę Cię Panie Jezu o łaskę skupienia: by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

po Mszy Świętej:

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, abym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa Lektorów:

Panie, oto stoję wobec wielkiej tajemnicy Twego Słowa, które mam przekazywać innym. Pomóż mi być najpierw dobrym słuchaczem i świadkiem Twego Słowa. Oczyść moje wargi od wszelkiej nieczystości, uczyń mnie swoim narzędziem, bym mógł nieść Cię ludziom w sercu, w dłoniach, na wargach Amen.

Wersja do druku