Rozmiar czcionki: A A A
Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach
• Dziś jest: poniedziałek, 26 lutego 2024r. Imieniny obchodzą: Mirosław, Aleksandra
Dziś obchodzimy

Imieniny

Aleksandra, Mirosława

Myśl dnia
Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych, ale od warunków wewnętrznych.
Dale Carnegie
Czytania

Dn 9, 4b-10 ; Ps 79 ; Łk 6, 36-38czytaj więcej»»


Oaza Rodzin

foska - znak Ruchu Światło - ŻycieDuszpasterstwo Oazy Rodzin w naszej parafii powstało we wrześniu 1992 roku z inicjatywy małżeństwa Niny i Zygmunta Niemiec. Pierwszym opiekunem i moderatorem był O. Andrzej Tarkowski. Do Oazy Rodzin wstąpiło wtedy sześć małżeństw.

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem. Jest Ruchem, który chce pomóc małżeństwom trwającym w sakramentalnym związku w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Na całość formacji składa się prowadzenie przez małżonków pogłębionego życia religijnego, miesięczne spotkania formacyjne i udział w letnich rekolekcjach oazowych dla rodzin.

Spotkanie formacyjne odbywa się co miesiąc u innej Pary Oazowej. Zazwyczaj składa się ono z dwóch części: nieoficjalnej - przy kawie lub herbacie i oficjalnej, która rozpoczyna się modlitwą, a następnie wspólnie rozważane są fragmenty Pisma św. Później jest tzw. "dzielenie się życiem" - rozmawia się o swoich sukcesach i porażkach, jak również stara się wspólnie rozwiązywać problemy. Spotkanie kończy się podjęciem zobowiązań, które chce się realizować w życiu. Jest ich siedem:

  • codzienna modlitwa osobista,
  • regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
  • codzienna modlitwa małżeńska,
  • dialog małżeński,
  • codzienna modlitwa rodzinna,
  • "reguła życia" - systematyczna praca nad sobą,
  • uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych.

Rekolekcje oazowe są głównym punktem formacji. Organizowane są w miejscowościach wypoczynkowych przez Ruch Światło - Życie. Program rekolekcji przewiduje codzienną Eucharystię, spotkania w kręgach biblijnych, wspólną modlitwę, wolny czas i pełne wrażeń pogodne wieczory. Po powrocie z takich rekolekcji większość rodzin napełnionych duchowo włącza się w życie parafii.

W naszej parafii Oaza Rodzin wzbogacała liturgię Mszy św. niedzielnych o godzinie 9.00 swoim śpiewem, czytaniami i komentarzami liturgicznymi. W ciągu roku Rodziny Domowego Kościoła prowadziły nabożeństwa różańcowe, drogę krzyżową w Wielkim Poście oraz adoracje w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Ostatnim opiekunem i moderatorem Oazy Rodzin był O. Mariusz Wardęga.

Wersja do druku