Niezwykle bogaty był wymiar kulturalny i społeczny jubileuszu. Na specjalnym koncercie w maju br. dla naszych parafian wystąpił Zbigniew Wodecki oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" z Koszęcina. W tym roku udało nam się również zorganizować dwa festyny odpustowe w czerwcu i lipcu. Natomiast podczas festynu z okazji odpustu ku czci św. Kamila gościnnie wystąpił Mirosław Szołtysik i "Wesołe Trio" z Radiem "Piekary".
Ostatnim kulturalnym akcentem obchodów Jubileuszu parafii jest otwarta niedawno wystawa pt. "Moja parafia - wczoraj i dziś", na której udało nam się zgromadzić sporo pamiątek i cennych eksponatów. Wiele z nich nie tylko pochodzi z czasów powstania parafii, ale również nawiązuje do początków przybycia Kamilianów na Górny Śląsk.
Z wielką radością zapowiadamy ukazanie się w Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia obszernego opracowania historii i dziejów naszej parafii. Jest to pierwsza tego typu publikacja. Licząca ponad 150 stron książka została zatytułowana "Monografia parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila w Tarnowskich Górach". Opatrzona certyfikatem Biblioteki Narodowej - numerem ISBN - stanie się naukowym źródłem informacji o naszej parafii.
Najmilsi!
Kończący się Jubileusz parafii jest nie tylko okazją do sięgnięcia pamięcią wstecz, do poznania jej historii i dziejów ale przede wszystkim jest mobilizacją ducha i wiary wśród naszych wiernych. Jubileusze bowiem są po to by ożywiać nasze życie religijne, by uczyć nas szacunku do przeszłości. Właściwie przeżywane pomagają nam czerpać doświadczenie i naukę z tego co już przeminęło.
|
|
W tym miejscu pragnę z całego serca podziękować wszystkim, naszym Parafianom za wspólną celebrację Jubileuszu parafii. Dziękuję tym, którzy w nasze świętowanie zaangażowali się finansowo, sponsorując różne jubileuszowe akcje. Wyrażam moją wdzięczność tym, którzy miłość do parafii wyrazili w swojej obecności na uroczystościach związanych z jubileuszem. Chylę czoła przed tymi, którzy modlitwą i cierpieniem wspierali wszystkie jubileuszowe dzieła i przedsięwzięcia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim ofiarodawcom Groty Maryjnej w Parku, za to, że dzięki ich wsparciu teren wokół Groty udało się wyłożyć kostką brukową.
Drodzy Parafianie!
Pragnę na koniec wyrazić życzenie, aby Jubileusz 60 Lecia parafii na długo pozostał w naszej pamięci, by zaowocował dobrem, nadzieją i miłością.
W duchu dziękczynienia zapraszam wiernych, wszystkie poczty sztandarowe oraz duszpasterstwa naszej parafii do wzięcia licznego udziału we Mszy św. na zakończenie Starego Roku, a zarazem dziękczynienia Bogu za Jubileuszu naszej parafii. Wspomniana Eucharystia odprawiona zostanie w naszym kościele parafialnym we wtorek 31 grudnia br. o godz. 17.00. Pragniemy podczas tej Najświętszej Ofiary wyśpiewać Bogu po trzykroć dziękczynne "Te Deum
laudamus", Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, naszej parafii na błogosławieństwo i dalszy rozwój.
Opiece Maryi Uzdrowienie Chorych oraz wstawiennictwu św. Jana Chrzciciela i św. Kamila zawierzam dziś i jutro naszej ukochanej parafii, ufając, że będzie ona nadal "Bogu wierna" i "Bogiem silna".
O. Wojciech Węglicki - Wasz proboszcz
|
Moja parafia - wczoraj i dziś
|
|
|
W III Niedzielę Adwentu na zakończeniu jubileuszu 60 Lecia naszej
parafii otwarta została wystawa pt. "Moja parafia - wczoraj i
dziś". W dużej sali budynku katechetycznego na placu budowy
nowego kościoła wystawionych zostało ponad 150 różnego rodzaju
eksponatów. Obok bogatej dokumentacji zdjęciowej ekspozycja zawiera
również stare naczynia liturgiczne, ornaty, księgi parafialne,
dokumenty państwowe i kościelne, modlitewniki itp. W pierwszym dniu
wystawę zwiedziło około 150 osób. Niektóre z nich mogły
skorzystać z otwartej specjalnie na tę okazję kawiarenki, gdzie
podawano ciasto oraz zimne i gorące napoje.
Jednak prawdziwą atrakcją wystawy okazała się aukcja obrazów z
życia parafii i pejzaży. Na 6 wystawionych obrazów uczestnicy
aukcji zakupili 4 o następujących tytułach:
- fronton kościoła, szpitala i klasztoru Kamilianów
- Matka Boża Uzdrowienie Chorych
- kościół Kamilianów od strony parku
- Grota Maryjna
Zakupiony został również jeden z pejzaży.
Aukcję poprowadził o. proboszcz. Każdy z obrazów był
licytowany oddzielnie. Podbijanie cen odbywało się uderzeniem złotym
młoteczkiem w drewnianą podstawkę. Twórcą wszystkich obrazów był
artysta malarz Jerzy Hadyk z Bobrownik.
Do sprzedaży pozostały nam jeszcze dwa obrazy:
- kościół Kamilianów - wjazd do klasztoru (płótno olej) cena 400 zł.
- św. Kamil - figurka w ołtarzu głównym kościoła (płótno olej) cena 500 zł
WYSTAWA czynna będzie do 29 grudnia włącznie, jednak tylko w
soboty i niedziele w godz. od 16.00 do 19.00
|
|