Niedziela 9 lipca nie zapowiadała się zbyt optymistycznie. Od samego rana padał deszcz i było chłodno. Tymczasem parafia przygotowywała się do uroczystości odpustowych ku czci Świętego Kamila. W Roku Świętym Odpust Parafialny miał być szczególnie uroczyście obchodzony. Zaproszony został bowiem Ksiądz Biskup Adam Śmigielski - ordynariusz diecezji sosnowieckiej oraz całe Duchowieństwo Miasta Tarnowskie Góry. Patrząc na padający deszcz prosiliśmy Boga, aby choć na czas Sumy Odpustowej i procesji wyjrzało zza chmur słońce.
Tymczasem na półgodziny przed Mszą św. przybył Ksiądz Biskup. Korzystając z chwili wolnego czasu w towarzystwie naszych Ojców Dostojny Gość zwiedził Park Klasztorny i modlił się przy Grocie Lourdzkiej. O godz. 12.00 rozpoczęła się Suma Odpustowa. Wchodząc procesjonalnie do kościoła Ksiądz Biskup błogosławił wiernych, zatrzymywał się kilka razy przy ławkach i podchodził do dzieci, kładąc na nich ręce.
Po słowach pasterskiego pozdrowienia powitały Księdza Biskupa delegacje: dzieci, Rady Parafialnej i Służby Zdrowia. Słowa pozdrowienia pod adresem Dostojnego Gościa skierował również O. proboszcz. Rozpoczęła się Najświętsza Eucharystia. Po Ewangelii Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup. Mówił miłosiernym wymiarze świętości Założyciela Zakonu OO. Kamilianów - Świętego Kamila. Nawiązywał do ostatniej wizyty Ojca Świętego w Polsce i na Śląsku, zachęcał do postawy służby i miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących.
Szczególnie piękny moment Uroczystości Odpustowych nastąpił zaraz po Komunii Świętej. Otóż Dostojny Gość udał się przed ołtarz Matki Bożej, gdzie na specjalnym stoliku stał feretron, a na nim odnowiona, rzeźbiona w drewnie, figura Świętego Kamila, pokryta złotem i srebrem. Figura jest Relikwiarzem i przedstawia świętego Kamila ubranego w złoty ornat i srebrną albę. W środku figury znajduje się złota puszka, w której za szybką, widoczne dla oka, znajdują się relikwie Świętego Kamila, a dokładnie cząstka serca Świętego. Relikwiarz prawdopodobnie został ofiarowany Zakonowi przez papieża Leona XIII (1878 -1903). Świadczy o tym pieczęć lakowa na odwrocie złotej puszki z relikwiami. Przedstawia ona dwa gryfy trzymające w łapach kulę ziemską. Gryfy były symbolem tego papieża. Według nie potwierdzonej jeszcze do końca hipotezy Figura wraz z relikwiami Świętego Kamila jest wcześniejsza niż nasz kościół i jego wnętrze i prawdopodobnie przywieziona została na Śląsk przez niemieckich Kamilianów. Stanowi więc ona zabytek i bezcenny skarb dla Zakonu.
Ksiądz Biskup w czasie Eucharystii dokonał poświęcenia odnowionego Relikwiarza. Po odmówieniu specjalnej modlitwy i pokropieniu wodą święconą Dostojny Gość ucałował Relikwiarz i przez chwilę modlił się u stóp Figury, po czym chór parafialny z Bytomia - Suchej Góry zaintonował pieśń dziękczynną.
Na zakończenie Eucharystii podziękowanie Księdzu Biskupowi Adamowi Śmigielskiemu złożył O. Prowincjał Ernest Szleger oraz delegacja Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, która również wręczyła Jego Ekscelencji obraz olejny ze złoconymi ramami przedstawiający Matkę Bożą Uzdrowienie Chorych w Jej Tarnogórskim Wizerunku. Obraz to dar Parafii i Zakonu dla Ordynariusza diecezji sosnowieckiej, który zechciał przybyć do Tarnowskich Gór i przewodniczyć Uroczystościom Odpustowym w naszej parafii.
Po słowach podziękowania, nastąpił obrzęd wystawienia Najświętszego Sakramentu. W tym czasie w kościele uformowała się procesja. Najpierw stanął krzyż za nim poczty sztandarowe, Dzieci Pierwszokomunijne, Dzieci Maryi niosące Relikwiarz, Ministranci, orkiestra parafialna, Duchowieństwo, Ksiądz Biskup z Najświętszym Sakramentem, a za nim wierny lud. Przy biciu dzwonów i grze orkiestry ruszyła barwna procesja Eucharystyczna dookoła kościoła. W tym czasie cudownie zaświeciło słońce, które już nie zeszło z firmamentu niebieskiego do końca dnia.
W uroczystościach odpustowych wzięli udział:
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Śmigielski SDB - ordynariusz diecezji sosnowieckiej, Przyjaciel Zakonu i Wychowawca wielu pokoleń naszych Ojców z czasów, gdy był Rektorem Seminarium Duchownego Księży Salezjanów w
Krakowie. O. Ernest Szleger OSCam. - Prowincjał Zakonu OO. Kamilianów, Polskiej Prowincji.
Ks. Prałat Zygmunt Trocha - Dziekan Dekanatu Tarnowskie Góry - Centrum.
Ks. Rektor dr Franciszek Jastrzębski - Senior. O. Zbigniew Musielak OSCam. - Misjonarz z Madagaskaru.
O. Hubert Bieniek OSCam. - Dyrektor Szpitala Św. Kamila w Tarnowskich Górach.
O. Andrzej Tarkowski OSCam. - Sekretarz Prowincjalny. O. Krzysztof Trębski OSCam. - kapelan Szpitala Św. Ducha w Rzymie.
O. Jan Szubiński - student Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ks. Edward Płonka - Proboszcz parafii NSPJ i MB Fatimskiej w Strzybnicy.
Ks. Kazimierz Gruszka -Proboszcz parafii św. Mikołaja w Reptach Śl.
Ks. Roman Grajczyk - Proboszcz parafii św. Katarzyny w Lasowicach oraz Księża Wikariusze tarnogórskich parafii.
Uroczystości Odpustowe z kościoła przeniosły się do Parku OO. Kamilianów. Już od godz. 14.00 bowiem rozpoczął się tu Odpustowy Festyn, który poprowadziło Stowarzyszenie Rycerzy Świętego Antoniego z Zabrza Rokitnicy. Główną atrakcją Festynu była loteria fantowa dla dzieci o główną nagrodę - rower górski. Na festyn przybyło wielu naszych Parafian i nie tylko. Ludzie pięknie się bawili, tańcząc w rytm dobrej muzyki. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Jedni przede wszystkim tańczyli, inni korzystali z kulinarnych atrakcji festynu. Oprócz tradycyjnych zimnych napojów, było również piwo, którego dość dużo wypito. Dla zgłodniałych natomiast była możliwość posilenia się np. kiełbasą z grilla i "kołoczkami". Były też napoje gorące jak kawa i herbata. Na festynie można było wystąpić publicznie z jakimś swoim repertuarem lub zatańczyć z samym proboszczem, a także innymi Ojcami, którzy również przyszli bawić się na festynie. Przy jedzeniu i muzyce uczestnicy festynu bawili się do godz. 22.30.
Na długo pozostanie nam w pamięci ta piękna i niezapomniana niedziela 9 lipca, gdzie niebo i ziemia, Bóg i człowiek zostali godnie uczczeni.
Opracowała: REDAKCJA
|