Szukaj w serwisie:


Ustaw jako stronę startową... Wyślij do nas e-mail'aDodaj stronę do ulubionych...

Historia kościoła

Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Kamila w Tarnowskich Górach, prowadzony przez Zakon OO. Kamilianów powstał na początku, XX wieku. Wybudowano go w 1907 roku jako kaplicę służącą potrzebom Zakładu Św. Jana, który był lecznicą dla alkoholików. Z czasem jednak kościół zaczął spełniać rolę ośrodka duszpasterskiego dla okolicznej ludności. Kościół tworzył architektoniczną całość ze wspomnianą lecznicą oraz klasztorem tarnogórskim. Cały obiekt wykonany zostałw stylu neogotyckim. Jednym z głównych fundatorów kościoła był Hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck z Nakła Śląskiego. Kościół wraz z lecznicą dla alkoholików i klasztorem stanął na gruntach rodzinnych Donnersmarcków - (zwanych Galgenbergiem) - ofiarowanych Kamilianom na wieczystą własność.

W 1942 roku utworzono tu parafię i od tej pory kościół OO. Kamilianów służy okolicznej ludności jako ośrodek duszpasterski.

Kościół OO. Kamilianów od samego początku przyciągał do siebie wielu ludzi. Zachwycał nie tylko styl, w którym został on wykonany, ale przede wszystkim jego wewnętrzny wystrój. Ten niewielki kościółek posiada trzy piękne, złocone, neogotyckie ołtarze, wykonane z drzewa dębowego. Pierwszy, główny ołtarz, pochodzący z 1911 roku, poświęcony jest Patronowi kościoła - Św. Janowi Chrzcicielowi, drugi - Św. Kamilowi - Patronowi Chorych i Zakonu, trzeci natomiast Matce Bożej "Uzdrowienie Chorych". Bogaty wystrój wnętrza kościoła, liczne freski, malowidła i ozdobne witraże sprawiają, że świątynia OO. Kamilianów nie tylko przyciąga do siebie zwiedzających, ale również sprzyja skupieniu i refleksji.

W tej Bożej Świątyni jest jednak coś szczególnego, coś co sprawia, ze ludzie z wielką ochotą i radością do niej wstępują. Mówi się, że jest to miejsce święte, w którym modlitwa, prośba i dziękczynienie mają szczególną moc. Tu właśnie przychodzą ludzie chorzy, zmęczeni życiem i przygniecieni problemami codzienności; tu proszą o łaski, cudowne uzdrowienie i uleczenie z chorób. W tym świętym miejscu wznosi się ku niebu modlitwa Cierpiącego Kościoła.

Ludzie nawiedzają to miejsce, ponieważ odczuwają w nim szczególne działanie Boże. Wiele próśb i błagań jest tu wysłuchanych i wiele nawróceń dokonuje się przy kratkach konfesjonału.

A wszystko za sprawą Matki Najświętszej czczonej w tym kościele pod pięknym tytułem - UZDROWIENIE CHORYCH.

Stronę wyświetlano 196 razy
od 10 czerwca 2004 roku.
2001-2005 (C) Kamilianie & KG.