Świece Jubileuszowe
27 października br. w niedzielę, duszpasterze naszej parafii, przed kościołem, rozprowadzali okolicznościowe świece, które zostały wykonane jako pamiątka przeżywanego przez parafię jubileuszu 60 lecia istnienia. Zainteresowanie świecami ze strony naszych wiernych, przerosło wszelkie oczekiwanie. Tylko we wspomnianą niedzielę rozprowadzono ich ponad 500 sztuk. Natomiast w Uroczystość Wszystkich Świętych sprzedano ich ponad 200. Z radością stwierdzamy, że Jubileuszowe świece, zgodnie z ich przeznaczeniem stały się pamiątką jubileuszu parafii, trafiły do wielu rodzin, a zwłaszcza za granicę. Ponieważ pierwszy nakład świec całkowicie się wyczerpał, zamówiliśmy kolejny. Obecnie dysponujemy ilością 200 świec, które można zakupić sobie na Furcie Klasztornej. Przypominamy, że jubileuszowe świece nie mają konkretnej ceny, a dochód z ich nabycia przeznaczony jest na spłatę aluminiowych drzwi wejściowych, które zostały już wstawione w budynku nowych salek przy ul. Różanej. Dla orientacji: koszt wyprodukowania jednej świecy jubileuszowej wynosi 5zł.
Żywy Różaniec Dzieci
31 października br. o godz. 17.45 w naszej parafii odprawione zostało ostatnie w miesiącu różańcowym nabożeństwo. Tradycyjnie już w tym dniu dzieci naszej parafii utworzyły tzw. "żywy różaniec". Tym razem powstał on w kształcie cyfry "60" i nawiązywał do obchodzonego Jubileuszu parafii. Tworząc "żywy różaniec, dzieci z zapalonymi świecami wychodziły z zakrystii na środek kościoła w czasie odmawiania modlitwy "Zdrowaś Maryjo". Ponieważ był to czwartek, zgodnie z zaleceniem papieża Jana Pawła II o. proboszcz rozważał czwartą część różańca tzw. "tajemnice światła". "Żywy różaniec" utworzyły: Dzieci Maryi, Ministranci oraz Żywy Różaniec Młodych Serc. Natomiast nad jego organizacją czuwali: katechetki Teresa Dylong i Gabriela Pitas oraz Ojcowie: Jacek Mond i Wojciech Węglicki.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
1 listopada br. w piątek gościliśmy w naszej parafii kleryków kamiliańskich, którzy na każdej Mszy św. głosili Słowo Boże i zbierali ofiary na utrzymanie Domu Studenckiego w Burakowie k/ Warszawy. Ofiarność naszych wiernych była wzruszająca. Natomiast następnego dnia we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych po Mszy św. o godz. 18.30 z naszego kościoła parafialnego wyruszyła procesja na cmentarz klasztorny, gdzie odprawione zostały modlitwy za zmarłych. Procesję, w której wzięli udział duszpasterze naszej parafii oraz ojcowie i bracia kamilianie poprowadził o. proboszcz Wojciech Węglicki. On też na cmentarzu skierował do wiernych okolicznościowe słowo Boże. Udział naszych parafian w procesji był zadawalający.
Modlitwy za Zmarłych
W dniach od 2 do 8 listopada br. w naszym kościele o godz. 18.00 odprawiany był Różaniec za Zmarłych, podczas którego kapłani wyczytywali tzw. "wypominki" za Zmarłych. Natomiast zgodnie z długoletnim zwyczajem przez cały miesiąc listopad w naszym kościele odprawiane są Msze św. w intencjach poleconych, gdzie miłosierdziu Bożemu polecamy naszych Zmarłych. Wcześniej wypominki i zalecki od wiernych zbierali kapłani dyżurujący w kościele.
|
|
Msza św. "szkolna"
W czwartek 7 listopada br. o godz. 17.00 w naszym kościele odprawiona została Msza św. "szkolna" dla uczniów pionu podstawowego ze Szkoły Podst. nr 10 i Zespołu Szkół Publicznych nr 3 oraz Przedszkolaków. Eucharystię sprawował oraz wygłosił Słowo Boże O. Wojciech Węglicki.
Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej
W czwartek 14 listopada br. w naszym kościele parafialnym o godz. 17.00 odprawiona została Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W Eucharystii, którą odprawił O. Piotr Długołęcki wzięła udział nie tylko młodzież gimnazjalna z klasy trzeciej, ale również ich koledzy i koleżanki z klas pierwszej oraz drugiej. W czasie wspomnianych spotkań realizowany jest program tzw. "dalszego przygotowania do sakramentu bierzmowania".
Patronalne Święto Bractwa
W sobotę 16 listopada br. o godz. 16.00 w naszym kościele parafialnym odbyła się piękna uroczystość z okazji Patronalnego Święta Bractwa. Eucharystię w intencji Czcicieli Matki Najświętszej celebrował Moderator Bractwa MB Uzdrowienie Chorych o. Wojciech Węglicki w asyście kapłanów: o. Romana Zająca - sekretarza prowincjalnego oraz o. Jacka Monda i o. Piotra Długołęckiego - duszpasterzy parafii. Ponadto o. Wojciech skierował do wiernych okolicznościowe Słowo Boże, po którym dokonał poświęcenia sztandaru Bractwa MB Uzdrowienie Chorych. Tekst kazania publikujemy na stronie 2 i stronie 3 naszej gazety. Po Mszy św. około godz. 17.30 odbyło się dziękczynne czuwanie Członków Bractwa przed Cudownym Obrazem Pani Tarnogórskiej. W czasie uroczystości wystąpiły: chór "Jutrzenka" z Nowego Bytomia oraz Trąbki z Piekar Śląskich.
Poświęcony sztandar Bractwa MB Uzdrowienie Chorych wykonany został przez Siostry Boromeuszki z Piekar Śląskich i kosztował 4000 zł. Obecnie przechowywany jest w specjalnej drewnianej gablocie, znajdującej się w korytarzu prowadzącym do zakrystii kościoła.
Odpust ku czci MB Uzdrowienie Chorych w nowym kościele
W niedzielę 17 listopada br. o godz. 10.30 w nowym budującym się w naszej parafii kościele pw. MB Uzdrowienie Chorych przy ul. Różanej odbyły się główne uroczystości odpustowe. Sumę odpustową odprawił o. prowincjał Franciszek Bieniek, który również skierował do wiernych okolicznościowe Słowo Boże. Na zakończenie uroczystości wystąpił o. Józef Kordek - budowniczy nowego kościoła ze słowami podziękowania wszystkim wiernym i inkasentom za ofiary zbierane na budowę nowej świątyni. Uroczystość odpustowa stała się również okazją do pokazania naszym parafianom wnętrza nowego kościoła, w którym wykonane zostały: ołtarz główny, ambonka, sedilia, tabernakulum i jedna stacja Drogi Krzyżowej. Ponadto całkowicie ukończona została ściana główna kościoła, gdzie na tle zielono brązowego krzyża umieszczono wizerunek Chrystusa Pantokratora oraz portrety 4 ewangelistów. Wszystkie malowidła utrzymane zostały konwencji ruskich ikon. Wykonany został również ołtarz Maryjny z wizerunkiem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych tzw. "rzymskiej" umieszczonym na zielonym marmurze. Ściany wewnętrzne kościoła pokryte zostały gładzią gipsową i pomalowane na biało. Podłogę w prezbiterium i na całym kościele wyłożono granitem. W uroczystościach odpustowych w nowym kościele wzięło udział bardzo dużo wiernych.
Opracowała: REDAKCJA
|